Skup kamienic – pierwsza pomoc

Skup kamienic – pierwsza pomoc

Sprzedaż kamienicy czasami wiąże się z różnymi komplikacjami. Współczesny rynek nieruchomości lokuje swój kapitał przeważnie w zmodernizowane mieszkania w blokach piętrowych oraz szeregowce. Jednakże wśród ludzi poszukujących mieszkania wciąż można znaleźć miłośników starego budownictwa. Właśnie dlatego wielu właścicieli rozważa krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto skusić się na remont przed skupem kamienic?

W wyniku różnego rodzaju kłopotów związanych ze skupem kamienic dużo osób nie ma pojęcia, jak sprzedać swoją nieruchomość. Problem ze sprzedażą budynku często bywa skutkiem jego złego stanu technicznego. Niektórzy decydują się je zmodernizować, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych nabywców. Takie działanie potrafi znacząco podnieść wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że remont generalny przed skupem kamienicy to złożony zabieg, który potrafi być sporym utrapieniem. Sypiące się tynki, ogrzewanie gazowe, okablowanie starego typu czy nawracająca wilgoć – to tylko przykłady przestarzałych rozwiązań, które należałoby wymienić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy jest gotowy. Nic dziwnego, że część osób odrzuca ten pomysł i próbuje sprzedać budynek. Lecz o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – własność prywatna a zabytek

Oprócz tego szczególnie stare kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. W takim wypadku, przed zajęciem się skupem kamienicy należy dodatkowo starać się o pozwolenie na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

W niektórych przypadkach lokale mieszkalne są przez kogoś wynajmowane. Taka sytuacja dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Sprzedaż tego typu lokum wymaga oprócz tego podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Specjaliści zajmujący się skupem kamienic

Samodzielna próba podjęcia się skupu kamienic może okazać się dużym obciążeniem dla wielu osób. W tym celu przed wystawieniem ogłoszenia warto skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości handlowej budynku.
Zawodowcy w dziedzinie skupu kamienic są w stanie znacznie usprawnić proces realizacji. Profesjonalni fachowcy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem potrafią ująć rozmaite atuty kamienic- nawet te, które początkowo wydawały się bez znaczenia. Dostarczają także pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych nieuniknionych przy obrocie nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Na domiar tego, jeśli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla innych kupców na rynku. Sprawdź portal KupięTwojąKamienicę.