Niszczenie wrażliwych danych

Dane wrażliwe – Jak chronić?

Niszczenie danych jest bardzo ważną kwestią szczególnie wtedy kiedy potrzebujemy na zawsze wymazać dane z naszego komputera. Oczywiście mowa tu między innymi o dyskach twardych SSD czy też HDD. Większość firm co jakiś czas wymienia stare komputery, laptopy na nowy sprzęt. Zgodnie z przepisami dane tego rodzaju powinny zostać usunięte z dysków. Nie jest to jednak takie proste jak by się mogło wydawać. Niszczenie danych wymaga specjalistycznego sprzętu do usunięcia informacji cyfrowych. Może się to odbywać za pomocą nadpisania informacji, które są na nośnikach cyfrowych. Kolejną metodą jest po prostu wykorzystanie specjalistycznej niszczarki do usuwania tego rodzaju informacji. Oczywiście istnieją również inżynieryjne oprogramowania, które są też wykorzystywane przy tego typu operacjach.

Niszczenie danych cyfrowych

Wrażliwość danych jest niesamowicie ważna w każdej firmie czy też przedsiębiorstwie. Są one niezbędne w każdym procesje przetwarzania informacji cyfrowych i nie tylko. Dane cyfrowe nieumiejętnie usunięte mogą w przyszłości zostać przywrócone przez inną niepowołaną osobę Dlatego tak ważne jest specjalistyczne niszczenie danych przez odpowiednie firmy, które mają w tego typu rozwiązaniach doświadczenie i wykorzystują najnowocześniejsze metody na rynku. Pamiętajmy każdy rodzaj komputera posiadający dysk zewnętrzny powinien być objęty ochroną danych osobowych. Także drukarki posiadają urządzenie do przechowywania danych, czyli dyski. One również zawiera dane wrażliwe. 

Serwery sieciowe stosowane w prawie każdej firmie, przedsiębiorstwie najczęściej posiadają dużą ilość danych cyfrowych umieszczonych na dyskach twardych o dużej pojemności. Tego rodzaju nośniki są także danymi wrażliwymi. Usuwanie takich danych na własną rękę pozwoli tylko na częściowe usunięcie ich z komputera. Natomiast będą on mogły być wciąż dostępne podczas przywrócenia ich ponownie z urządzenia. Powinniśmy zastosować inżynieryjne metody, urządzenia, software, a także strategie, jakie oferują specjalistyczne firmy zajmujące się suwaniem danych cyfrowych z każdego rodzaju nośnika, nawet USB, SSD itp. 

Podsumowanie

Profesjonalne niszczenie danych cyfrowych może uchronić nas przed późniejszymi konsekwencjami związanymi z wydostaniem się lub uzyskaniem informacji cyfrowych przez inne osoby. Ważne jest umiejętne przestrzeganie przepisów RODO, a także zastosowanie się do informacji umieszczonych powyżej dotyczących usuwania danych cyfrowych z każdego rodzaju dysku. Wyżej wymienione usługi warto powierzyć fachowcom takim jak selkea.pl.