Kondolencje SMS przykłady

Kondolencje SMS przykłady

Utrata bliskiej osoby to bardzo trudne doświadczenie. Dlatego w obliczu takie tragedii bardzo ważne jest wsparcie otoczenia. Gdy ten temat dotyka kogoś z naszej rodziny, przyjaciół lub znajomych, wówczas śpieszymy z kondolencjami. Pytanie tylko czy umiemy je właściwie składać? A może potrafimy je wyrazić w formie SMS-a? 

Złożenie kondolencji to trudna sztuka. O czym należy pamiętać?

Teoretycznie nie jest to skomplikowane, ale gdy faktycznie przyjdzie nam napisać kondolencje okazuje się, że nie jest to takie łatwe jak się może wydawać. Słowa trzeba dobrać z dużą rozwagą tak, by wyrażały nasz smutek z powodu śmierci kogoś bliskiego. Bardzo ważne jest też, by realnie wesprzeć tego, kto cierpi z powodu utraty bliskiej osoby. Trzeba zapewnić, że utożsamiamy się z jego stratą i smutkiem, a nawet ją z nim współdzielimy. Należy posługiwać się słowami z dużym wyczuciem, by niepotrzebnie nikogo nie urazić lub nie spotęgować jego bólu i poczucia pustki.

Kondolencje na miarę czasu, czyli przez SMS-a

Jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Dziś jednak idziemy z duchem czasu i jesteśmy otwarci na korzystanie z rozwiązań, które podsuwa nam rozwój technologii. Dlatego, jeśli chcemy złożyć kondolencje komuś z kim jesteśmy w bliskich relacjach możemy to zrobić przez SMS-a. O czym pamiętać? Przede wszystkim o tym, że wiadomość nie powinna być przytłaczająco długa. Tutaj lepiej sprawdzi się konkretna wiadomość wyrażająca wyrazy współczucia z powodu utraty kogoś bliskiego. Jeśli jesteśmy w bliskich stosunkach z osobą, do której piszemy możemy to zrobić w bardzo krótkich czasie od otrzymania tej smutnej informacji. W przeciwnym razie nie być nadgorliwym, bo może to być źle odebrane.

Napisz słowami płynącymi prosto z serca!

Zamiast pisać utarte formułki zdecydowanie o wiele lepiej jest wyrazić kondolencje własnymi słowami. To sprawi, że zostaną odebrane niezwykle szczerze, jako słowa płynące prosto z serca. Większe zdystansowanie zaleca się w przypadku osób, z którymi nie łączy nasz aż tak bliska zażyłości. Warto pamiętać, że kondolencje mają być też elementem pokazującym solidarność w obliczu tak trudnego doświadczenia jakim jest śmierć kogoś bliskiego. Wystarczy dodać np. ”Możesz liczyć na moją pomoc i wsparcie’, by wyrazić maksymalne wsparcie komuś, kto mierzy się z tak bolesnym doświadczeniem.

Realne wsparcie bez względu na odległość

Kondolencje w formie SMS-a można składać bez względu na odległość, która dzieli nas z naszymi bliskimi. To skraca dystans między ludźmi. Lepiej by słowa wyrażały wsparcie i zrozumienie w nowej sytuacji. Za niestosowne uznaje się udzielanie zbyt wielu rad odnośnie metod radzenia sobie z utratą bliskiej osoby. Takie narzucanie konkretnych działań jest traktowane jako obyczajowe faux-pas. Z kolei dopuszcza się ewentualność wspomnienia osoby, która zmarła oraz podkreślanie jej czynów i zasług.

Podsumowując, kondolencje w formie SMS-a już coraz rzadziej kogoś zadziwiają. Tym bardziej, jeśli są kierowane w stronę osób dobrze nam znanych, które traktujemy jak bardzo bliskie. Wtedy nie musimy czekać z kondolencjami aż do dnia pogrzebu, gdzie zwykle przychodzi pora na ich oficjalne złożenie już po ceremonii pogrzebowej. W takich okolicznościach przyjmuje się, że mają one formę słowną.