Jak prawidłowo osadzić parapet w ścianie?
Pozornie niewiele znaczące rzeczy czasem odgrywają najważniejszą rolę. Tak jest w przypadku parapetu. Stanowi ważne wykończenie okna i wpływa na utrzymywanie ciepła w środku. Dlatego tak ważne jest prawidłowe osadzenie go w ścianie. Równie istotne jest to ile powinien wystawać parapet wewnętrzny. Właśnie na tym skupimy się w niniejszym artykule.
Spis Treści
Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, a ile zewnętrzny?
Osadzanie parapetów zewnętrznych powinno się wykonać, gdy okna zostaną już wstawione. Jednak ze względu na to, że może dość do uszkodzeń, warto zrobić to jeszcze przed tynkowaniem. Dzięki odpowiednio rozplanowanej pracy można uniknąć niepotrzebnego wyziębienia budynku przez szczeliny.
Najczęściej parapety wykonuje się z metalu lub z PCV, które kurczą się lub rozszerzają pod wpływem temperatury. W takim wypadku dobrze jest nie tynkowych bocznych krawędzi. Jeśli pozostawimy szczelinę dylacyjną, pozwolimy na dodatkowe rozszerzanie się materiału.
W kwestii tego ile powinien wystawać parapet zewnętrzny, warto zadbać o 3-4 cm poza mury. Dodatkowo musi zostać zachowany lekki spad, dzięki czemu woda będzie swobodnie spływała, a nie gromadziła się na nim.
Jak prawidłowo osadzić parapet zewnętrzny?
To ile powinien wystawać parapet wewnętrzny nie jest tak ważne, jak również w przypadku parapetu zewnętrznego, który wypływa na odpowiednie zabezpieczenie elewacji. Posiada bowiem kapinos, specyficzne nacięcie na spodzie, którego jest praktycznie nie zauważalne, ale jednocześnie dosyć ważne. Dzięki niemu woda nie gromadzi się na parapecie, ale spływa po ścianie. Dlatego powinien znajdować się minimum 3 cm od ścian budynku.
Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?
Nie jest to tak rygorystyczne, jak w przypadku zewnętrznego. Nie ma konkretnych norm i to właściciel sam o tym decyduje. Parapet nie musi nawet wystawać z wnęki okiennej, ale trzeba wtedy wszystko odpowiednio zlicować, dlatego konieczny jest parapet na wymiar. Najlepiej sprawdzi się wtedy drewniana płyta. Z takiego rozwiązania korzysta się przede wszystkim w małych mieszkaniach. Parapet może potem posłużyć do przechowywania kwiatów, książek lub drobnych ozdób.
Przeważnie jednak w kwestii ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, zachowuje się odległość 3-5 cm. W przypadku, gdy pod oknem znajduje się kaloryfer, parapet musi wystawać maksymalnie do połowy jego szerokości, dzięki czemu nagrzewanie mieszkania będzie efektywniejsze.
Jak przebiega montaż parapetu wewnętrznego?
Podobnie jak w przypadku zewnętrznego warto go wykonać jak najwcześniej. Najlepiej przed malowaniem ścian, które pomoże w zakryciu ewentualnych usterek. Jeśli jednak zdecydujemy się na późniejszy montaż, musimy wziąć pod uwagę większy bałagan.
Podsumowanie
Parapet zewnętrzny i wewnętrzny powinno się wpuszczać na głębokość 3-4 cm, dzięki czemu konstrukcja jest szczelniejsza oraz nie powstają mostki ciepła. Parapety wykonuje się z różnych materiałów zależnie od potrzeb mieszkańców. Bierze się wtedy pod uwagę przede wszystkim kwestie estetyczne.