Egzotyczne rośliny doniczkowe

Egzotyczne rośliny doniczkowe, czyli jak upiększyć wnętrze?

Żyjąc w miejskim zgiełku tęsknimy za zielenią. Dlatego też nie dziwi, że coraz częściej sięgamy po rośliny doniczkowe, przybliżające nas do natury i upiększające wnętrze mieszkania. Szczególną popularnością cieszą się obecnie egzotyczne rośliny doniczkowe – o oryginalnych kształtach i kolorach, ożywiające wystrój wnętrza i dodające mu klimatu rodem z dżungli. Sprawdź jak wkomponować egzotyczne kwiaty doniczkowe w wystrój mieszkania!

Jak wkomponować egzotyczne rośliny doniczkowe w wystrój wnętrza?

Rośliny to nie meble czy bibeloty – to, gdzie możemy je ustawić zależy przede wszystkim od ich preferencji co do oświetlenia. Jeśli masz już swój wymarzony kwiat doniczkowy sprawdź przed zakupem, czy preferuje on nasłonecznione, czy zacienione miejsca. Następnie wybierz część pomieszczenia, która zapewni mu optymalne warunki oświetleniowe. Jeśli nie masz jeszcze wyraźnych preferencji co do gatunków egzotycznych roślin doniczkowych zacznij od przeanalizowania oświetlenia naturalnego w danym pomieszczeniu. Sprawdź, w których częściach zawsze jest słonecznie, w których – ciemno, a w których słońce operuje tylko przez część dnia. Następnie przemyśl, gdzie chcesz ustawić rośliny – i dobierz gatunki, którym odpowiadać będzie dany poziom nasłonecznienia.  Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wprowadzając rośliny do wnętrza? Przede wszystkim – na dostępną przestrzeń. Duże rośliny doniczkowe będą potrzebować więcej miejsca, by prawidłowo się rozwijać. Kolejna kwestia to wilgotność powietrza i temperatura – tropikalne gatunki preferują cieplejsze i bardziej wilgotne miejsca.

Jakie egzotyczne rośliny warto uprawiać w domu?

Zastanawiasz się, jaki gatunek egzotycznej rośliny doniczkowej wybrać? Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, jakich warunków potrzebują do prawidłowego rozwoju!
  • monstera – jedna z najmodniejszych egzotycznych roślin doniczkowych, o charakterystycznych, dziurawych liściach. Nie jest wymagająca w uprawie, odpowiada jej stanowisko jasne, bez bezpośredniego nasłonecznienia lub w półcieniu;
  • aloes – niewielka roślina, lubiąca słońce i regularne podlewanie – doskonale sprawdzi się jako ozdoba parapetu; 
  • alokazja – nieco bardziej wymagająca w uprawie, dostępna w wielu, oryginalnych odmianach kolekcjonerskich. Preferuje stanowiska jasne, bez bezpośredniego nasłonecznienia;
  • fikus (figowiec) – duża roślina doniczkowa, prosta w uprawie, o charakterystycznych, ciemnozielonych liściach. Do rozwoju potrzeba mu temperatury powyżej 18°C, dużej wilgotności powietrza i rozproszonego światła.