Czemu koń arabski zawdzięcza swoją popularność?

Wśród nas jest wiele miłośników koni. Nic dziwnego, w końcu te zwierzęta to naprawdę piękne stworzenia. Wiele osób twierdzi, że koń arabski to zwierzę, które ma duszę. Ponadto mają niewątpliwie bardzo ciekawą historię. 

Czy wiecie, kiedy zaczęto hodować najwięcej koni arabskich? Miało to miejsce w już VII wieku, kiedy Mahomet prowadził wojny religijne. W pierwszej linii stały właśnie konie arabskie, dlatego hodowla tych koni zaczęła w tamtym czasie bardzo szybko rosnąć. Stała ona jednocześnie na najwyższym poziomie, ponieważ prorok nakazał traktować konie z jak największym szacunkiem, aby wyhodować jak najbardziej wydajne, silne zwierzęta. 

Zarówno o koniach jak i o Mahomecie do dziś krąży wiele legend. Legenda o pięciu klaczach jest jedną z tych najbardziej rozpoznawalnych. Rozpoczyna się od tego, jak bo zakończonej bitwie Mahomet pozwolił koniom pójść do wodopoju, aby odpoczęły i napiły się wody. W tym czasie, kiedy konie proroka stały przy wodopoju pojawiły się wrogie oddziały. Legenda mówi, że Mahomet próbował zawołać swoje konie, aby stanęły ponownie do walki, jednak wróciło tylko pięć z jego klaczy. Według starego opowiadania, właśnie te klacze zostały założycielkami rodzin koni arabskich, kochanych przez wielbicieli koni do dziś. Słyszałeś już wcześniej legendę o pięciu klaczach Mahometa, które zapoczątkowały słynny ród?

Czemu założycielkami rodu koni arabskich są klacze, a nie ogiery? Na to również znajdziemy jasne wytłumaczenie. Według Beduinów, znacznie bardziej wartościowymi końmi od ogierów były właśnie klacze. Uważali, że te są bardziej wytrzymałe i odporne, co czyniło je wyjątkowymi. Konie arabskie musiały wytrzymywać nieraz bardzo długo bez dostępu do wody czy pożywienia, dlatego tak bardzo ceniona była ich wyjątkowa wytrzymałość. Arabowie cenili sobie właśnie takie konie – silne, odporne na niesprzyjające warunki. 

Koń arabski jako symbol siły i ważna część życia jego właściciela 

Beduini uważali konie za symbol bogactwa i siły. Konie arabskie pozwalały im na przemieszczanie się, co było jednym z podstawowych powodów ich hodowania. Dla szejków i Beduinów pochodzenie koni, historia ich rodu była bardzo ważna. Właściciele koni arabskich często pamiętali imiona wielu przodków swoich koni, co udowadnia ich ogromne znaczenie dla posiadaczy. Konie arabskie były traktowane niemal na równi z członkami rodziny – mieszkały pod namiotem razem z właścicielami. Bliskość konia z człowiekiem nauczyła te zwierzęta niezwykłej zdolności rozumienia właściciela i gotowości do współpracy z nim. 

Czym charakteryzują się konie arabskie?

Wysokość koni arabskich to zazwyczaj około 150 cm. Konie arabskie charakteryzują się elegancką, smukłą postawą. Mają siwą i gniadą, czasem kasztanową maść i małą głowę. 

Co warto wiedzieć o koniach arabskich? 

Przede wszystkim pamiętajmy, że są to konie niezwykle wytrzymałe i silne. Często wykorzystywane były do uszlachetniania potomstwa innych ras. W parze z ich siłą szło zawsze niezwykłe przywiązanie i oddanie człowiekowi, który darzył zwierzęta takim samym uczuciem. Nie lubią ostrego traktowania.