Chomik Europejski

Chomik europejski (Cricetulus viviparus), znany również jako chomik złocisty, występuje na wolności od początku XX wieku. W przeszłości gryzonie te żyły niemal w całej Europie i części Azji. Do Ameryki Północnej zostały wprowadzone w 1876 roku przez niemieckiego przyrodnika Alberta Günthera. Gatunek ten pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej i południowej Eurazji. Do Europy Zachodniej został przypadkowo sprowadzony z Egiptu lub w wyniku handlu z miejscowymi plemionami z Afryki Zachodniej. Obecnie jest szeroko rozpowszechniony na dużej części kontynentu, a nawet poza jego granicami. Gatunek ten jest powszechnie trzymany jako zwierzę domowe i znajduje się na liście „Least Concern” Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Jednak zaniedbania człowieka zagrażają kilku podgatunkom chomika od czasu ich odkrycia. Chomik europejski należy do tego samego rodzaju co chomik chiński i indyjski, choć różni się od nich genetycznie i morfologicznie. Ma długie futro sięgające za ogon, zaokrąglone uszy, duże oczy, szponiaste przednie łapy i długie tylne nogi z włosami między palcami. W przeciwieństwie do większości gryzoni, które nie hibernują podczas zimy, chomiki europejskie dobrze przystosowują się do długiego postu przez ponad cztery miesiące od października do lutego każdego roku bez jedzenia i wody. W razie potrzeby mogą przetrwać na 1 funcie (0,5 kg) pożywienia dziennie przez około sześć tygodni, co czyni je idealnymi zwierzętami domowymi, ponieważ

Gdzie występuje chomik europejski?

Chomik europejski pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej i południowej Eurazji. Do Europy Zachodniej trafił przypadkowo z Egiptu lub w wyniku handlu z lokalnymi plemionami Afryki Zachodniej. Obecnie jest szeroko rozpowszechniony na znacznej części kontynentu, a nawet poza nim. Została również wprowadzona do Australii, Nowej Zelandii, południowych Stanów Zjednoczonych i kilku innych regionów. Można go znaleźć na dużych wysokościach w siedliskach górskich, ale nie występuje w regionie śródziemnomorskim i na większości Wysp Brytyjskich. Gatunek ten jest powszechnie trzymany jako zwierzę domowe.

Działalność człowieka zagraża dzikim chomikom

Chomik europejski był intensywnie hodowany w laboratoriach zarówno do badań naukowych, jak i jako towar handlowy. W wyniku selektywnej hodowli stworzono ponad 120 różnych szczepów. Chomiki te zostały poddane dużej ilości presji selektywnej, w tym: – Selekcja na oswojenie, gdyż cecha ta poprawia ich przydatność do użytku laboratoryjnego. – Selektywna presja na wysokie tempo wzrostu i przyjmowania pokarmu, aby zaspokoić wysokie zapotrzebowanie na energię gryzoni laboratoryjnych. – Selekcja na duże rozmiary ciała i wysoką długowieczność, w celu ograniczenia konieczności częstej wymiany zwierząt w długoterminowych badaniach. – Selekcja pod kątem wysokiej płodności, w celu zwiększenia efektywności komercyjnych programów hodowlanych. – Selekcja pod kątem wysokiej długowieczności, w celu zapewnienia dłuższej żywotności gryzonia dla handlu zwierzętami domowymi. – Selekcja pod kątem wysokiej wydajności reprodukcyjnej, w celu zwiększenia różnorodności genetycznej populacji komercyjnych.

Chomiki są gatunkiem zagrożonym

Liczba chomików europejskich na wolności maleje od XIX wieku. Już w XVIII wieku uważano, że gatunek ten wyginął w wielu częściach swojego zasięgu. Dziś w kilku krajach uznawany jest za gatunek zagrożony. Wynika to z faktu, że większość dzikich chomików została zastrzelona na potrzeby handlu futrami, która to praktyka została zakazana w większości tych krajów. Oprócz spadku liczebności, kilka podgatunków chomika europejskiego zostało zagrożonych przez niszczenie siedlisk i rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych. Na przykład chomik złocisty czarny z Grecji i Cypru jest zagrożony utratą siedliska, a chomik złocisty brązowy z Hiszpanii i Portugalii jest zagrożony inwazją trzciny pospolitej, pnącza, które może zniszczyć nory tego podgatunku.

Ile jest rodzajów chomików?

Na świecie występuje kilkadziesiąt gatunków chomików. Chomik europejski, chomik chiński i indyjski tworzą grupę gatunków o podobnej wielkości ciała i zwyczajach. Pozostałe gatunki to m.in. chomik złoto-syryjski, chomik białopierśny, kretowin nagi, chomik żółtoszyjny, chomik mongolski, chomik syberyjski, chomik karłowaty i chomik Serricorax. # Plusy i minusy trzymania chomika europejskiego jako zwierzęcia domowego Często klasyfikowany jako „zwierzak domowy”, chomik europejski jest w rzeczywistości bardzo wartościowym zwierzęciem dla ludzi, którzy chcą mieć towarzysza na całe życie bez wydatków na duże zwierzę, takie jak pies lub kot. Utrzymanie chomika europejskiego jako zwierzęcia domowego jest łatwe i niedrogie do zrobienia. I chociaż początkowy koszt zakupu zwierzęcia jest stosunkowo wysoki, to w porównaniu z wieloma innymi zwierzętami jest on stosunkowo niedrogi w utrzymaniu.

Wnioski.

Pomimo niebezpieczeństw, chomik europejski zasługuje na szacunek ze względu na swoją zdolność do przystosowania się do długiego postu podczas zimnych miesięcy zimowych. Gryzonie te są również ciekawe do obserwowania, ponieważ mają duży zasięg, budują duże i rozbudowane nory oraz tworzą złożone grupy społeczne. Chomik europejski zasługuje na ochronę przed nadmiernymi polowaniami i niszczeniem siedlisk. Jako zwierzę domowe jest łatwy w utrzymaniu, niedrogi w karmieniu i wystarczająco spokojny, aby utrzymać go w małym mieszkaniu lub domu.